dnes je 27.2.2020

Input:

Charakteristika pracovních pozic - ekonomické pozice - 1. část

11.10.2010, Zdroj: Verlag Dashöfer

Charakteristika pracovních pozic – ekonomické pozice – 1. část

Pozice ekonom a finanční ředitel se v některých společnostech prolínají. Velmi často se spojují pozice hlavní a samostatná účetní, finanční a mzdová účetní, pomocná účetní a fakturantka. Spojování a dělení pozic je závislé od velikosti společnosti a jejich finančních možností.

OBECNÁ CHARAKTERISTIKA OSOB:

Lidé pracující v ekonomických profesích musí mít logické analytické uvažování,schopnost absolutního soustředění, postřehnout detaily, ale mít na zřeteli celek. Musí mít vztah k práci s čísly, být důslední a chápat matematicko-ekonomické vztahy, uvažovat systematicky. Výhodou je schopnost abstraktního, avšak dostatečně pragmatického myšlení. Lépe se uplatní klidnější povahy, kterým nebude vadit, že ekonomické pozice bývají zpravidla samostatné, tedy že každý pracovník zodpovídá za určitý svěřený úsek. Nejedná se o práci primárně týmovou nebo výrazně založenou na komunikaci s lidmi. Pokud pracovník po čase svoji práci dobře zvládne, může se mu do určité míry stát rutinou, což opět lépe snášejí klidnější osobnosti.

FAKTURANT (INVOICE CLERK)

Charakteristika pracovních pozic
Vzdělání a praxe:

SŠ/ÚSO, ne vždy je vyžadovaná praxe.

Znalost práce na PC:

uživatelská znalost Word, Excel, někdy společnost vyžaduje základní znalost účetních programů.

Náplň práce:

vystavování faktur, evidence faktur došlých, příprava dokladů pro účetní firmu, fakturace do zahraničí a vystavení L/C dokladů pro předložení bance, práce s internetem – internetové bankovnictví, vedení pokladny, příprava podkladu pro účetní oddělení, evidence tržeb, evidence prodaného zboží a vedení veškeré agendy ekonomického oddělení.

Osobnostní předpoklady:

pečlivý, důsledný, pozorný, schopný vykonávat rutinní úkony stále stejně pečlivě. Na této pozici nevydrží dlouho člověk s ambicemi na zodpovědnou či vedoucí funkci, je tedy lépe, když ji vykonává člověk skromnější a nepříliš ctižádostivý.


MZDOVÝ ÚCETNÍ (PAYROLL CLERK)

Charakteristika pracovních pozic
Vzdělání a praxe:

SŠ, nejlépe ekonomického zaměření, nebo rekvalifikační

kurz, průběžné vzdělávání v dané oblasti, nejméně 3letá samostatná praxe

  • v oblasti zpracování mezd.

Znalost práce na PC:

Word, Excel, velmi dobrá znalost mzdových účetních programů.

Náplň práce:

výpočty mezd, vystavování pracovních smluv, přihlašování a odhlašování zaměstnanců, komunikace s příslušnými úřady (OSSP, ZP, ÚP), správa a evidence mzdových listů, platových výměrů, dovolených, nemocenských, výkazy, odpovědnost za mzdový systém v organizaci, mzdové úcetnictví, vystavování platebních dekretů a popisů práce, tvorba mzdových předpisů, zpracování mzdové a personální části kolektivní smlouvy, tvorba mzdových systému odměňování (hodinové, měsíční, výkonové, smluvní mzdy) a jejich zavádění do praxe, spolupráce při vývoji a testování specializovaného softwaru v praxi, rozborová činnost v oblasti odměňování, přímé a metodické řízení podřízených.

Osobnostní předpoklady:

pečlivá, přesná až pedantická, důsledná, pozorná, schopná srozumitelně a vstřícně komunikovat se zaměstnanci a samozřejmě diskrétní, pokud jde o osobní informace zaměstnanců.


Poznámka:

Personální agenda bývá součástí náplně práce většiny mzdových účetních v samostatných pozicích v menších a středních firmách. Ve větších společnostech mzdová účetní zodpovídá obvykle pouze za účetní zpracování mezd. Personální administrativu zpracovává personalista či personální referent.


POMOCNÝ ÚCETNÍ (ASSISTANT ACCOUNTANT)

Charakteristika pracovních pozic
Vzdělání a praxe:

ÚSO/ SŠ, praxe 1–2 roky.

Znalost práce na PC:

uživatelská znalost Word, Excel, základy účetních operací.

Náplň práce:

příprava všech účetních podkladů pro zpracování, příprava dokladů pro účetní firmy, evidence faktur došlých, vystavování odběratelských faktur, vyřizování pošty a telefonátů, styk s úřady.

Osobnostní předpoklady:

pečlivý, komunikativní, přesný, schopný plnit pokyny, systematický, pozorný.


Poznámka:

Tato pozice bývá