dnes je 26.2.2020

Input:

Charakteristika pracovních pozic - IT pozice - 1. část

28.10.2010, Zdroj: Verlag Dashöfer

Charakteristika pracovních pozic – IT pozice – 1. část

Oblast IT je jako jedna z mála specifická hlavně tím, zda se jedná o firmu, která produkty v oblasti HW a SW využívá jako běžný uživatel, nebo o společnost, která se práci v oblasti IT přímo věnuje (společnosti vyvíjející a dodávající softwarové a hardwarové vybavení). Podle tohoto rozdělení vzrůstá i náročnost na vědomosti, praxi a zkušenosti odborníků IT. Špičkoví uchazeči z řad programátorů, vývojových pracovníků, projektmanageru se uplatní především v IT společnostech. Ve společnostech, kde se s produkty IT pracuje, najdou uplatnění správci sítě, vedoucí IT oddělení, administrátoři.

OBECNÁ CHARAKTERISTIKA OSOB

Lidé znalí odborné problematiky IT, kladoucí důraz na detail, uvažující analyticky, logicky, systémově. Obvykle jsou velice originální a „sví“, neradi přistupují na profesionální firemní kulturu, např. pokud jde o společenské oblečení, mají do značné míry svůj vlastní specifický svět včetně slangu. Bývají velice inteligentní, někdy však v „reálném světě“ málo praktičtí.

ADMINISTRÁTOR (ADMINISTRATOR)

Charakteristika pracovních pozic
Vzdělání a praxe:

SŠ/VŠ technického zaměření, ideálně informační technologie, praxe obvykle 2 a více let, podle náročnosti obsazované pozice.

Znalost práce na PC:

Nadstandardní znalost práce na PC.

Náplň práce:

Zodpovědnost za administraci podnikového informačního systému, administrace podnikových databází, administrace aplikací, konzultace a podpora jednotlivých uživatelů.

Osobnostní předpoklady:

analyticky uvažující, schopný vykonávat rutinní činnosti stále stejně kvalitně, důsledný, pečlivý. Pozice často obsazovaná mladými uchazeči, kteří stojí na začátku své kariéry.


ANALYTIK ITC (ANALYST ITC)

Charakteristika pracovních pozic
Vzdělání a praxe:

VŠ se zaměřením na ITC, nejméně pětiletá praxe v oblasti ITC, alespoň tříletá praxe na obdobné pozici. Velmi často je vyžadovaná komunikativní nebo velmi dobrá znalost AJ, popř. dalšího světového jazyka podle zaměření organizace.

Znalost práce na PC:

Nadstandardní profesionální znalost práce na PC, další požadavky jsou definovány podle zaměření firmy.

Náplň práce:

Identifikace klíčových potřeb ITC, komunikace s uživateli informačního systému, příprava, návrh a definice obsahu projektu, sběr a analýza požadavků a jejich zpracování, systémové analýzy