dnes je 27.2.2020

Input:

Charakteristika pracovních pozic - stavební pozice - 1. část

11.10.2010, Zdroj: Verlag Dashöfer

Charakteristika pracovních pozic – stavební pozice – 1. část

U stavebních pozic můžeme znovu podle velikosti společnosti zaznamenávat zdvojování některých pozic. Jedná se především o pozice kalkulant + přípravář stavebních prací, stavbyvedoucí + hlavní stavbyvedoucí, projektant + konstruktér.

OBECNÁ CHARAKTERISTIKA OSOB:

Lidé pracující ve stavebních pozicích by měli být především technicky uvažující, znalí odborné problematiky, schopni postřehnout detail a zároveň nezapomínat na celek. Obvykle se setkáváme s pragmatickými a prakticky založenými, ráznějšími a autoritativními osobnostmi, které láká vytváření trvalých a hmatatelných hodnot. Bývají spíše věcní než teoretičtí, schopni lehce se vyrovnat s konflikty a problémy vznikajícími při kolektivní práci.

STAVEBNÍ KALKULANT – PŘÍPRAVÁŘ STAVEB (COST MANAGER)

Charakteristika pracovních pozic
Vzdělání a praxe:

VŠ stavebního zaměření – ekonomika a řízení staveb, délka praxe není vždy specifikovaná, záleží na náročnosti práce.

Znalost práce na PC:

rozpočtové programy – CALLIDA, WinKaRok, Kros, MS Project, WinRozuk.

Náplň práce:

samostatné zpracování nabídkového a realizačního rozpočtu stanovení cen stavebních prací za účasti investora, cenová jednání se subdodavatelskými firmami, sledování nákladu po celou dobu výstavby, spolupůsobení při sestavení nákladu akce, příprava výběrového řízení (cenové podklady pro výběr dodavatele), kontrola faktur a jejich uvolňování k platbě, kontrola fakturace stavebních prací dodavatele, cenová jednání, řízení nákladů v průběhu realizace.

Osobnostní předpoklady:

vztah k práci s čísly, chápání základních ekonomických vztahu, logické uvažování, důraz na detail, důslednost, vyjednávací schopnosti, cílevědomý, vytrvalý. Zde naleznou uplatnění i hloubavější a analytičtější typy, nutná je schopnost pracovat dostatečně rychle a s výrazným zřetelem na cíl.


STAVEBNÍ TECHNIK – MISTR (CIVIL ENGINEERING TECHNICIAN + SITE FOREMAN)

Charakteristika pracovních pozic
Vzdělání a praxe:

ÚSO/SŠ stavebního zaměření. Praxe 1–2 roky.

Znalost práce na PC:

uživatelská znalost Word, Excel.

Náplň práce:

koordinace prací stavebních skupin a dělníku, detailní sledování průběhu jednotlivých stavebních prací, dohled nad správností prováděných prací.

Osobnostní předpoklady:

praktický, manuálně zručný, autoritativní, důsledný, technicky uvažující, tvůrčí pokud jde o technické řešení problémů.


STAVBYVEDOUCÍ (SITE MANAGER)

Charakteristika pracovních pozic
Vzdělání a praxe:

SŠ/VŠ stavebního zaměření, nejméně 2letá praxe na nižších postech ve stavebnictví, např. mistr, stavební technik, zkušenosti s vedením lidí.

Znalost práce na PC:

uživatelská znalost Word, Excel, schopnost číst projektovou dokumentaci.

Náplň práce:

samostatné vedení buď celé stavby, nebo její části, úzká spolupráce s hlavním stavbyvedoucím, koordinace práce jednotlivých subdodavatelů, detailní sledování celého průběhu stavby, vedení mistrů, příprava podkladů k provádění stavby, příprava podkladů pro mzdy