dnes je 26.2.2020

Input:

Komunikace výsledků výběrového řízení

11.11.2010, Zdroj: Verlag Dashöfer

Komunikace výsledků výběrového řízení

Proč nastavit pravidla komunikace

Pro komunikaci s účastníky výběrového řízení bychom si měli předem nastavit pravidla. Možná se může zdát, že nás neúspěšní uchazeči nemusí zajímat, ale opak je pravdou. Nikdy nevíme, jestli na jednu pozici nevhodný uchazeč, nebude na jinou pozici uchazečem vhodným. To je pragmatický důvod, proč dodržet určitá zdvořilostní pravidla. Ale je tu i pádnější důvod, a to image zaměstnavatele i personálního oddělení. Nejsnadněji se šíří negativní reference. Předpokládám, že zaměstnavatel chce získat dobré kandidáty. Čím kvalitnější kandidát, tím spíš si může vybírat. Samozřejmě ho můžete přeplatit, ale slušnost nic nestojí a profesionální komunikace může být to, co u váhajícího uchazeče rozhodne. Teď tedy víme, proč pravidla nastavit a podíváme se na to, jak.

Začátek výběrového řízení

Pravidla v komunikaci se musí týkat především termínů, ale mohou se týkat také formy. Jestliže se přihlásí uchazeč do výběrového řízení (pošle CV v písemné nebo elektronické podobě), měl by dostat potvrzení o tom, že jste jeho data přijali. Pokud spolupracujete s některým pracovním serverem, často lze nastavit automatickou odpověď tohoto typu, která je obratem, automaticky odeslána. Pokud tomu tak není, můžeme nejdřív provést selekci životopisů. Po ní pošleme poděkovaní a zamítací mail těm, co neprošli, a poděkování a informaci o dalších krocích pro ty, kteří prošli do dalšího kola výběru. Informace o dalších krocích by měla zahrnovat data o postupu a termínech výběrového řízení (např. do dvou dnů Vás budeme kontaktovat s nabídkou termínu osobního pohovoru apod.).

Komunikace v průběhu výběrového řízení

Na konci každého kola výběrového řízení uchazeče seznámíte s tím, jaký bude další krok a kdy nastane. Postup vždy dodržte. Pokud to není možné, např. manažer stále váhá s rozhodnutím a Vy už to nedokážete ovlivnit, seznamte s tím uchazeče. Stačí e-mail nebo sms ve smyslu: „Slíbila jsem, že se do dnešního dne ozvu s další informací. Bohužel stále ještě probíhá rozhodování mezi Vámi a dalším kandidátem. Jakmile rozhodnutí padne, obratem Vás budu informovat.“ Je důležité, aby měl kandidát stále přehled o tom, v jaké fázi výběrového řízení se nachází a také kdy a jak se bude pokračovat.