dnes je 28.3.2024

Input:

Kontingenční tabulka - vytvoření pomocí průvodce

21.3.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Kontingenční tabulka – vytvoření pomocí průvodce

Kontingenční tabulka – popis, princip a základ používání

Pro procvičení příkladů této kapitoly si otevřete soubor oncxls07_a.xlsx.

Kontingenční tabulka je speciální druh tabulky, která obsahuje souhrnná data z jiného zdroje dat (obvykle jiná tabulka, případně i externí zdroj dat). Tato data jsou v kontingenční tabulce přeuspořádána do vícerozměrných souhrnů a dávají tak odlišný pohled na původní zdroj dat. Navíc je kontingenční tabulka propojená s původním zdrojem dat a jakákoliv změna v tomto zdroji dat se promítá i do kontingenční tabulky. Kdykoliv tak vidíte okamžitý stav vámi vytvořené souhrnné sestavy.

Kontingenčních tabulek můžeme mít v souboru několik, a všechny budou závislé na jednom původním zdroji dat. Tento zdroj dat musí splňovat následující požadavky:

  • Na prvním řádku tabulky jsou nadpisy sloupců.

  • Tabulka musí být souvislá; nesmí tedy obsahovat prázdné řádky.

  • V jednotlivých sloupcích musejí být zapsány údaje stejného typu (text, číslo nebo datum).

  • V datovém zdroji mohou být i sloupce se vzorci.

Pro uživatele anglických verzí doplňujeme velmi známé a rozšířené pojmenování kontingenčních tabulek – PIVOT TABLE.

Ukázky již hotových kontingenčních tabulek

V souboru oncxls07_a.xlxs máte na listu data kompletní tabulku obchodních případů podle obchodníků, data uskutečnění obchodu a obratu za obchod:

Tabulka je detailní a přehledná jako celek, nicméně pokud byste z tabulky chtěli dostat dílčí souhrnné údaje, žádným standardním způsobem (filtry, řazení, výpočty) toho nedocílíte. A právě kontingenční tabulky vám tyto dílčí souhrnné údaje velmi elegantně a detailně poskytují. Pozorně si prohlédněte následující kombinace již hotových kontingenčních tabulek, které si berou aktuální údaje z původního zdroje dat na listu data:

  1. Obraty obchodníků podle typů zboží - hotovou kontingenční tabulku naleznete na listu A. Pod ní je uveden příklad grafické úpravy kontingenční tabulky.

  2. Počty uskutečněných obchodů jednotlivých obchodníků podle typů zboží - hotovou kontingenční tabulku naleznete na listu B.
  3. Počty obchodů obchodníků podle typů zboží strukturovaně) - hotovou kontingenční tabulku naleznete na listu C.
  4. Obraty typů zboží podle obchodníků - hotovou kontingenční tabulku naleznete na listu D. Pod ní je opět uveden příklad grafické úpravy kontingenční tabulky.
  5. Počty obchodů jednotlivých typů zboží podle obchodníků (strukturovaně) - hotovou kontingenční tabulku naleznete na listu E.

  6. Výsledek práce obchodníků podle typu zboží v jednotlivých měsících - hotovou

Nahrávám...
Nahrávám...