dnes je 19.4.2024

Input:

Jakou tvář ukazujete světu?

5.9.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

501
Jakou tvář ukazujete světu?

Jiří Pokorný

Masku nosíme většinou z obranných důvodů, nechceme, aby ostatní poznali, co se v nás skutečně děje. Nikdy masku nesundávat je však velmi škodlivé. Zkuste ji proto alespoň v kruhu svých blízkých občas odložit.

Obličejové masky

Maska – jak toto slovo souvisí s hlavním tématem tohoto on-line kurzu, tedy s psychohygienou? Maska, to je ustálený, často používaný výraz naší tváře, který si „nasazujeme” denně na svůj obličej. Každý z nás nějakou tu masku používá, často aniž by si to uvědomil. Proč je vlastně nosíme? Většinou z obranných důvodů – snažíme se před okolním světem za masku schovat, aby ostatní nepoznali, co se v nás skutečně emocionálně děje. Bojíme se masku sundat, aby nás někdo nezranil. A samozřejmě to má do určité míry svůj hluboký smysl. Skutečně se kolem nás vyskytuje hodně lidí, kteří by dokázali zneužít naši otevřenou verbalizovanou citlivost.

Otevřít se všem zcela nezakrytě v emocionální rovině je v dnešní době nebezpečný, riskantní krok. Snadno bychom mohli své otevřenosti litovat. Takže dát světu v plen celý svůj vnitřní systém prožívání není dobrý nápad. Ale druhý extrém, tedy být schovaný za maskou neustále, je také velmi škodlivý. Z hlediska psychohygieny přináší úlevu alespoň někdy, před lidmi z našeho bezpečného vnitřního kruhu, masku sundat a být naprosto autentický.

Tato lekce on-line kurzu si dává za cíl najít odpovědi na některé tyto niterné otázky. Zkuste si na několik z nich odpovědět.

1. Jaká je vaše nejčastější maska (masky), kterou si nasazujete?

___________________________________________________________________________

2. Co vám to přináší?

___________________________________________________________________________

3. Co vám to bere?

___________________________________________________________________________

4. Nosíte svoji masku ve zdravé míře?

___________________________________________________________________________

5. Víte, jak vaši masku vnímají osoby kolem vás?

___________________________________________________________________________

6. Není čas začít masku častěji odkládat (a před kým)?

___________________________________________________________________________

7. A není už vhodná doba, abyste starou masku vyměnili za jinou?

___________________________________________________________________________

Komentáře k otázkám

Komentář k otázce č. 1

Jste schopni vlastní masku pojmenovat a popsat? Jako inspiraci předkládám krátký seznam a stručný popis nejčastějších masek, které dnes lze při důkladnějším zkoumavém pohledu vidět kolem sebe – v rodině, na ulici, v zaměstnání, s přáteli, při koníčcích atd.

Frajer, co nic neřeší:

  • lidé, kteří dávají světu najevo svoji neprůstřelnost; problémy přece žádné nejsou, prostě to mají „na háku”,

  • bohužel často je to právě jen hraný, předstíraný superklid, neřešené otázky jednou tyto frajery přerostou a jim místo masky zbyde jen zoufalý výraz.

Hodná holka pro všechno:

  • hodná holka všechny zachrání, všem kryje záda a je kdykoli k dispozici,

  • vše si nechá líbit,

  • důsledkem této masky je často totální přetížení „hodné holky,” která zachránila ty kolem a ztratila sebe.

Citlivý nový muž:

  • muž, co všechno chápe, je připraven přijmout jakoukoliv – i nemužskou – roli, používá mnoho moderních, asertivních slov doprovázených patřičnou image,

  • otázkou u těchto silných postojů je, zda je tento člověk schopen zdravé agresivity, tolik potřebné v dnešní době; a vůbec – je takto ventilovaná citlivost skutečná?

Nezranitelná amazonka:

  • žena, kterou nic neskolí, naopak všechny sejme bez úhony ona sama (vzdá se své ženskosti pro moc, vítězství, peníze, kariéru atd.),

  • žena, jež se prezentuje maskou supermuže, končí leckdy úspěšná, ale sama.

Rebel bez příčiny:

  • člověk, který se neustále potřebuje vymezovat (často zcela bezdůvodně) vůči všem autoritám ve svém okolí, je hrdý na svůj odpor a názor „vždy proti proudu”,

  • rebelové jsou krátkodobě pro lidi kolem nich přitažliví, ale dlouhodobě jejich přepjatá nekompatibilita s nikým a s ničím přestává být zajímavá.

Kudlanka nábožná:

  • v přírodě je to hmyz, kde samička po pohlavním aktu sežere samečka; tady v příměru k lidským maskám je to žena, která díky své nezpracované labilitě prudce mění chování a prezentuje to jako svoji přednost,

  • tímto způsobem psychicky likviduje muže kolem sebe, a přitom vnitřně touží po podpoře a sdílení pocitů.

Nezávislý a „spokojený” single:

  • takových „masek” lze dnes vidět mnoho,

  • lidé, kteří pořád opakují, že nikoho k životu (ani v soukromí, ani v práci) nepotřebují, prý milují samotu a samostatnost a je jim tak nejlépe,

  • původně možná i autentický postoj se často rozpadá v delším časovém horizontu – zbyde jen prázdná póza, ve které single-maska přesvědčuje už i sebe.

Dokonalá matka:

  • to jsou ženy (a někdy i muži – dokonalí otcové), kteří žijí svůj život výhradně skrz své děti – věnují jim veškerý čas, pocity i energii (k tomu se věnují výchově bez hranic a studiu veškeré nejlépe alternativní literatury o dětském světě),

  • nelze vychovávat děti, aniž jim ublížíte; stačí rodičovské přešlapy alespoň nepřehánět, být dobrým rodičem bohatě stačí.

Šťastné dítě svých rodičů:

  • to je člověk, který neustále (aniž to po něm někdo chce) mluví o svém úžasném dětství se skvělými rodiči,

  • často jde o osobu, která lže sama sobě,

  • připustit si skutečnou pravdu o svém dětství je základ psychohygieny.

Kamenná tvář:

  • osoba s „poker

Nahrávám...
Nahrávám...