1001
Slov jsou tisíce, číslic jenom deset!
Jana Vejsadová
Jsou všude kolem nás a vyjadřují data, zeměpisné souřadnice, bankovní operace, statistické údaje, fyzikální veličiny i míru našeho IQ. Některá nás v nezměněné podobě provázejí celý život, jiná jsou natolik významná, že si je musíme pamatovat a průběžně aktualizovat. Číslo domu, telefonu, směrovací číslo, PIN kódy, velikosti oděvů a bot, ceny, data, termíny schůzek, vzdálenosti, atd.
Lidé mají obecně se zapamatováním čísel podobné problémy jako se jmény. Někteří si dokonce vypěstovali k číslům averzi a odmítají si je zapamatovat. Jedni tvrdí, že je to téměř nemožné, druzí, že to ani není nutné. Ti ostatní si myslí, že čísla v jejich životě hrají velmi malou roli a pamatovat si je nepotřebují, zvláště v době, kdy existuje řada technických pomůcek a nápověd.
Mýlí se do určité míry všichni. Na první pohled se to sice může zdát obtížné, ale čísla si můžeme zapamatovat efektivně a rychleji, než kterýkoliv jiný druh informací.
Možná si právě teď myslíte, že si každé potřebné číslo přece můžete zapsat a následně vyhledat. Ano, i to je řešení, ale kolikrát se Vám už stalo, že jste si rychle nemohli vzpomenout na PIN, směrovací číslo, atd.? Určitě jste si v tom okamžiku postěžovali na špatnou paměť, že?
Vím, že pro Vás není důležité zapamatovat si např. 100 číslic za desetinnou čárkou Ludolfova čísla, statistickou ročenku nebo telefonní seznam, ale bez některých čísel se opravdu neobejdete. Devíti či desetimístné číslo Vašeho bankovního účtu, telefonu nebo občanského průkazu by za tu chvilku námahy jistě stálo. Neposlouží Vám jen v okamžiku, kdy ho budete potřebovat, prospěje Vám zároveň i k procvičení mozku a ke zvýšení Vaší důvěry v dokonalost vlastní paměti. A o to jde určitě nejen mně, ale i Vám.
Dobrá zpráva do úvodu pro všechny: Čísla je možné si zapamatovat. Jsou totiž dokonalou formou informací, kterým můžeme dát řád a zařadit je do systému. A navíc!? Slov jsou tisíce, číslic jenom deset! Všechna čísla jsou složena právě jen z nich.
NahoruStrategie a techniky pro zapamatování čísel
Jak se bránit tomu, abyste s sebou nemuseli vláčet stoh poznámek či diář plný čísel? Nejprve si nové číslo zapište! Je to jen zdánlivé protiřečení. Pohled na zapsanou informaci Vám pomůže si její obsah lépe zapamatovat. Jedině tak v něm můžete objevit logiku nebo určitý řád.
Nemusím Vám jistě zdůrazňovat, že si poměrně snadno pamatujete čísla, která pro Vás mají určitý osobní význam. Opět tedy platí jedno z pravidel paměti: Lépe si pamatujeme to, co nás zajímá a k čemu máme určitý vztah.
Každý z nás si z následujících technik, které Vám doporučím, pravděpodobně vybere jednu či dvě. Vyzkoušet si však můžete všechny.
-
strukturování
-
aritmetické řady
-
vizualizace
-
asociační řetězce
-
fonetické kódování
NahoruStrukturování
Z lekce věnované krátkodobé paměti už znáte vlastní kapacitu, měřenou číselnou řadou. Víte tedy, že se řídí vzorcem 7+2 prvky a při zapamatování čísel jako abstraktních, těžko představitelných informací se opravdu kapacita většiny z nás pohybuje na hranici 7 - 8 číslic.
Jednotlivé skupiny číslic se dají zapamatovat lépe než celek. Rozdělte si proto číslo do bloků, které pro Vás mají určitý význam. Můžete v něm objevit své šťastné číslo, letopočet, datum narození, číslo domu, atd. Čísla, která pro Vás mají určitý význam, Vám zapamatování usnadní. Počet čísel ve skupině by neměl převyšovat spodní hranici kapacity KP (5).
Číslo mobilního telefonu:
777 851 945 › / 777 / 8 / 5 /1945/
777 – pro většinu lidí je 7 šťastné číslo, štěstí není nikdy dost
8. 5. 1945 – šťastné datum konce 2. světové války
NahoruAritmetické řady
Cvičené „matematické oko” odhalí v zapsaném čísle např. i logické číselné řady nebo jednoduchý početní úkon. Velmi často tuto zákonitost odhalíme v PIN. Dívejte se proto pozorně. Víte, že u bankomatu platí…