dnes je 13.9.2024

Input:

Začněte mít zdravě rádi sami sebe

1.9.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

101
Začněte mít zdravě rádi sami sebe

Jiří Pokorný

Nečekejte na uznání zvnějšku či nenadálou super zprávu. Štěstí je možné tvořit sám v sobě, přidávat si ho, kdy je potřeba. Dokonce je možné si ho preventivně nastřádat do zásoby na horší časy.

Psychohygiena

Psychohygiena – co to je za podivný termín? Stejně samozřejmě, jako provádíme hygienu svého fyzického těla, tak dnešní doba se svými požadavky přináší potřebu pečovat i o svoji psychiku. Lidí, kteří se dnes trápí různými typy smutků, velkými výkyvy nálad, nezvládnutými úzkostmi či opakujícími se silnými strachy a také absencí pocitů štěstí, stále přibývá. Současný tlak na výkon je pro naši psychiku evidentně negativním rizikovým faktorem, ovšem na druhou stranu máme oproti předchozím dobám velkou výhodu v šíři poznatků a možností, jak se svými emocemi skutečně pracovat. Hlavní myšlenkou tohoto on-line kurzu je:

Štěstí je kompetence jako každá jiná, dá se tudíž trénovat!

Především je dobré nečekat na nějaké uznání zvnějšku, nenadálou super zprávu, nečekanou, velmi příjemnou reakci blízkého člověka či dokončený velký projekt. Štěstí je možné tvořit sám v sobě, přidávat si ho, když je potřeba, dokonce si ho lze preventivně „nastřádat” do zásoby na horší časy! Mnoho lidí si teď pomyslí: „Pracovat se svojí psychikou – to musí být hrozně těžké. Vždyť se v sobě vůbec nevyznám... Doma mě to neučili a já nemám čas ani peníze na nějaké složité kurzy či psychoanalýzu a terapii u psychologa!”

Většině lidí se povede změnit svoje prožívání štěstí i jednodušším způsobem. Dejte sami sobě několik minut denně, tento kurz vás povede, jak to udělat. Všechno další platí a velmi dobře funguje pro 90 % populace. Zbylých 10 % lidí, kteří trpí nějakou psychickou poruchou či nemocí, může tento kurz samozřejmě využít také, ale musí jej spojit s léčbou u psychologa či psychiatra jako primární pomocí.

A co všechno mi přinese to, když se pravidelně několik minut denně budu aktivně věnovat svým pocitům? Benefity psychohygieny – přínosy práce s vlastními emocemi:

  • posílíte vlastní sebehodnotu (budete si sami sebe víc vážit),

  • zvýší se vaše sebeláska (konečně začnete mít sami sebe zdravě rádi),

  • zlepší se některé zdravotní neduhy (zvláště ty, které mají psychosomatickou povahu),

  • můžete tím zmenšit nebo úplně odstranit svoje závislosti (léky, drogy, alkohol, shopping, gamblerství, závislost na partnerovi či na IT hrách či aplikacích),

  • budete v práci pro ostatní daleko více „sexy” (budete lidmi, kteří dostávají dobré pracovní nabídky),

  • případně větším objemem štěstí ve svém životě můžete zlepšit kvalitu svého partnerského života (odejít z nefunkčního patologického vztahu, nebo naopak nepřímo pomoci svému partnerovi, aby se také zklidnil).

Tak co říkáte, stálo by za to věnovat se svým pocitům pár minut denně? Tak to pojďme společně vyzkoušet.

V tomto kurzu vás naučíme alespoň 10 různých technik psychohygieny – to znamená jednoduchých několikaminutových cvičení, které vám při pravidelném opakování přinesou pozitivní změnu ve vašem chování a vnímání sebe sama.

Existují dvě základní skupiny technik psychohygieny:

1. Preventivní – provádějí se průběžně, i když se cítíme dobře, tedy do zásoby si „sulcujeme” příděly štěstí, abychom pak unesli případný psychický propad.

2. Reaktivní – neprovádějí se průběžně, ale použijí se co nejdříve poté, co se naše psychika výrazně propadla. Co nejdříve znamená v řádech minut, maximálně hodin. Hlavní myšlenkou je silně přibrzdit propad emocí hned v počátku. Událost je pro nás dále nepříjemná, ale psychický propad trvá kratší dobu a není tak intenzivní.

Technika psychohygieny: Pozitivní manipulace vlastní mysli

Tato technika je jednoduchá, ale účinná. Po dobu 30 dní je nutné každý den zakončit tím, že si večer zapíšu (zapsání to zesiluje!) 3 věci, které mi ten den udělaly radost. Nejde o to, jak velikou, jde o to, vzpomenout si na okamžiky s pozitivním pocitem v ten daný den. Všichni denně zažíváme hezké chvíle. Bohužel ale máme tendenci myslet jen na ty nepříjemné věci – na problémy. Zaměřujeme svoji pozornost výhradně na potíže, na trápení, na vztek, na smutek, na úzkost, na strach. To má na naši psychiku devastující účinek. Tato technika (zapsání tří věcí večer, např. 1. svítilo slunce, 2. rozesmál jsem svoje děti, 3. klient mi řekl, že jsem člověk na svém místě) soustředí vaši pozornost k tomu hezčímu z vašeho života, tím to posilujete a přitahujete.

Druhým skvělým aspektem tohoto 30denního večerního zapisování je fakt, že v okamžiku uvědomění si hezké chvilky vzpomenutím si vaše podvědomí situaci znovu prožije – hormony štěstí se vyplavují do krve – prostě je vám zase dobře jako v té reálné chvíli. Jestli tomu nevěříte, tak se hned podívejte do zrcadla na svůj úsměv. Zásadní pro funkčnost této metody je nezapomínat – zaznamenávat si opravdu každý den, maximálně obden dopsat včerejšek. Pokud to po 30 dní budete dodržovat, tak si připravíte tolik vnitřního štěstí, že z toho budete čerpat 3 měsíce po skončení této techniky.

Emoční propadová křivka

Abychom mohli skutečně

Nahrávám...
Nahrávám...