dnes je 19.6.2024

Input:

Základní chyby při tvorbě webových stránek

7.7.2011, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Základní chyby při tvorbě webových stránek

Zpočátku se zdálo, že je tvorba webových stránek jednoduchou a levnou záležitostí, ale postupem času se zjistilo, že tomu tak úplně není. I když po technické stránce vytvořit webovou stránku je relativně snadné, tajemství úspěšných webových stránek je v jejich marketingové strategii.

Mezi nečasťější chyby při jejich tvorbě patří tyto:

Stránky vytvořené pomocí editorů

Jedna z velkých chyb, ke které docházelo zejména zpočátku. Kvalitní stránky nemohou být vytvořeny pomocí generátorů. Jedná se o tzv. WYSIWYG editory, tzn. What You See Is What You Get, což znamená něco ve smyslu „co vidíš, to tam bude“. Uvedu příklad. Pokud budu tvořit stránku psaním html kódu nebo psát program v nějakém programovacím jazyce, celou dobu nevidím výsledek, a to až do doby, kdy výtvor uložím a zobrazím v příslušném prohlížeči. Tedy nevidím, co dostanu, a nejedná se o WYSIWYG editor. Pokud při tvorbě vidím výsledek, tak ano.

Že byly stránky tvořené v takovém editoru, je vidět v jejich kódu.

Stránky obsahují hodně obrázků a málo textu

I tato chyba se vyskytovala zejména u starších stránek a na první pohled tyto stránky vypadaly zajímavě, graficky a esteticky dobře udělány. Ale přemíra grafiky byl i jejich problém, namísto textu byly použity obrázky, tedy nadpisy, odkazy a texty – vše ve formě grafiky. Aby se na ně dalo kliknout a dostat se na další stránky, byly vytvářeny tzv. klikací mapy, v kódu označované podle tagů map a area. Problém při vyhledávání takových stránek je, že vyhledávače je hodnotí jako slabé a určitě je neumísťují na přední pozice.

Podobný problém vzniká při použití tzv. tabulkového designu, ale výhodou oproti grafickému designu je, že se na těchto

Nahrávám...
Nahrávám...