dnes je 27.9.2023

Input:

Programování vlastní funkce

1.6.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Programování vlastní funkce

Pracujeme-li v Excelu často s funkcemi, zamýšlíme se nad opakovanými složenými funkcemi, zda nelze vymyslet něco, co nám naši složitou konstrukci parametrů (které se pořád opakují) zjednoduší. V podstatě bychom potřebovali stávající funkci upravit tak, aby měla pouze ty parametry, které měníme, a ostatní aby se vůbec nemusely zadávat. Řešením je vytvoření vlastní funkce.

Pro profesionální tvoření funkcí je třeba znát velmi dobře všechny příkazy VBA. My si na několika následujících příkladech ukážeme takové funkce, které vycházejí pouze z těchpříkazů VBA, které jsme v minulých lekcích probírali.

Každá funkce ve VBA začíná klíčovým slovem Function následovaným názvem funkce s případným seznamem parametrů.

Uvnitř funkce můžeme použít veškeré dostupné programovací konstrukce VBA k tomu, abychom spočítali požadovaný výsledek. Lze tak napsat i poměrně složité funkce. Pozor ale na rapidní zpomalení práce Excelu v případě, že bychom takovou složitou funkci použili na velkém množství buněk v tabulce...

Funkce „nasobit“ – jednoduchý příklad na základní matematiku

Pro kontrolu příkladu si po skončení lekce otevřete pro srovnání soubor mk13_a.xls.

Uvedená funkce nám vynásobí dvě čísla/parametry. Zápis naší funkce do buněk tabulky bude následující: =nasobit (a;b) – kde a je první parametr a b je druhý. Naše funkce oba parametry vynásobí a do buňky nám vloží výsledek.

  1. Otevřeme nový soubor a přepneme do editoru VBA. Nyní vložíme nový modul a zapíšeme funkci přímým zápisem v kódu VBA):

    Funkci místo Sub, jak je tomu u

Nahrávám...
Nahrávám...