101
První pravidlo bezchybné češtiny
Mgr. Jan Táborský
NahoruÚvodem
Vážená paní, vážený pane,
jazyk hraje v našem životě mimořádnou roli. Ať jej užíváme obratně a zkušeně, nebo spíše nejistě a s nedostatky, vždy tak činíme do jisté míry veřejně – nemáme kam ustoupit, za co se schovat, čím svou mateřštinu nahradit. Přitom mimo vši pochybnost platí, že užívat jazyka kultivovaně a přiléhavě nám může otevřít mnohé dveře: i pouhou dobrou znalostí češtiny si lze získat respekt přátel a kolegů a samozřejmě také tiché uznání obchodních partnerů. Její dobrou formu navíc bezpečně rozpoznají i ti, kteří se třeba sami vyjadřují jen nedbale, bez nejmenšího úsilí o přesnost, správnost a eleganci.
Všichni víme, že naučit se jakýkoliv cizí jazyk tak, abychom mluvili jako rodilí mluvčí, je práce na celý život. Prací na celý život je ovšem i naučit se dobře užívat jen „pouhou” češtinu – a to nejen pro její rozsah (věděli jste, že průměrný Čech aktivně užívá méně než tři procenta české slovní zásoby?), ale i pro její stálou proměnlivost.
Ani dobrý znalec češtiny však ještě nemusí mít vyhráno, pokud stojí před úkolem vytvořit kultivovaný písemný – ať už papírový, nebo elektronický – dokument. K jazykovému projevu se přidávají formální náležitosti týkající se rozvržení textu na stránce, volba vhodného písma, zásady tvoření odstavců a umísťování adres, nadpisů, poznámek apod. A není dobré to podcenit – i v písemném projevu beze zbytku platí, že první dojem je zásadní.
Existují zkrátka dobré důvody se v oblasti tvorby dokumentů stále vzdělávat. A právě tomu slouží tento kurz. Jeho cílem je stručně a jasně (někdy i za cenu určitých dílčích zjednodušení) vyložit vybrané jevy z různých oblastí psaní textů. Je třeba dopředu přiznat, že ani jeho svědomité absolvování není zárukou toho, že byste snad v budoucnu v češtině o ničem nepochybovali: na to je látka příliš obsáhlá a možnosti našich výkladů příliš omezené.
O kurzu a jak jej studovat
Pojďme se na to, co vás v následujících lekcích čeká, podívat podrobněji. Připravili jsme pro vás dvanáct lekcí zaměřených na to nejpodstatnější z oblasti českého pravopisu, stylistiky a formální úpravy dokumentů, a to s ohledem na potřeby člověka užívajícího jazyka pro navazování a udržování pracovních, například obchodních vztahů.
Každá z lekcí (kromě lekce poslední) bude obsahovat čtyři tematické bloky:
- pravopisné výklady a cvičení,
- výklady týkající se gramatiky, slovní zásoby a stylistiky,
- zásady formální úpravy dokumentů,
- strategické rady, jak psát, abychom došli s co nejmenším úsilím k co nejlepším výsledkům.
Součástí kurzu je množství cvičení různého rozsahu i zaměření, zadávaných na konci jednotlivých lekcí a probíraných důkladně v lekcích následujících. Ve všech případech se bude jednat o korekturu krátkého textu, tedy o samostatné vyhledávání chyb, nikoliv např. o doplňování písmen na předem určená místa. Je sice pravda, že takový druh testování znalostí je náročnější na pozornost, jeho výhodou je ale velmi vysoká efektivita. Právě takovou dovednost totiž potřebujeme v praxi: při dnešních možnostech hledání informací nebývá zdaleka hlavním problémem zjistit, jak máme nějakou pravopisnou záludnost vyřešit, ale vůbec ji v textu identifikovat.
Kromě postupného procházení kurzu po lekcích vám doporučujeme vracet se ke všem místům, která se vám zdála být obtížnější, a znova si vypracovávat cvičení, v nichž jste nebyli tak úspěšní, jak byste si přáli. Nezapomínejte, že na probrání jevů, které zde naleznete na relativně malém prostoru, je ve školách všech stupňů vyčleněn mnohonásobně vyšší počet hodin. Na druhou stranu klidně postupte dál i v případě, že některé téma zcela nevstřebáte: někdy to chce jen změnit rozpoložení – dát tomu zkrátka šanci třeba o pár dní později.
Aby bylo vaše studium maximálně efektivní, využívejte v plné míře doporučené zdroje a své poznatky si v nich doplňujte a rozšiřujte. A pokud vás napadnou otázky, na které nenaleznete odpověď v našem kurzu ani jinde, neváhejte se na nás obrátit. Jsme tu opravdu pro vás!
Kurz jsme se snažili připravit tak, aby pro vás byl co nejpřínosnější, a to jak co se týče obsahu, tak z hlediska vizuálního zpracování. Pro zvýraznění členění textu proto využíváme kromě podnadpisů také zvýrazňující ikony:
zajímavost:.
Hvězdička uvedená před slovem nebo slovním spojením znamená, že jde o nesprávnou, chybnou formu, např. *babyčka, *měli by jsme.
U účastníků kurzu předpokládáme, že absolvovali českou základní a střední školu s obvyklou intenzitou výuky českého jazyka.
Ale nyní se již pusťme do práce, tedy do témat naší první lekce!
Jan Táborský
NahoruStudijní cíle
V této lekci se seznámíte s Internetovou jazykovou příručkou, pravděpodobně vůbec nejdůležitějším zdrojem informací pro vaši budoucí práci s dokumenty.
V oblasti pravopisu si zopakujete psaní i/y ve vyjmenovaných slovech. Čekají vás kratičké úvody do stylistiky a do oblasti formálních úprav dokumentů. Představíme si první ze strategických doporučení pro psaní, týkající se těch nejkratších textů.
NahoruDoporučené zdroje (část první): Internetová jazyková příručka
Internetová jazyková příručka
Mezi všemi možnými zdroji informací vhodnými ke studiu tohoto kurzu je třeba na prvním místě jmenovat Internetovou jazykovou příručku (běžně zkracovanou jako IJP), vytvořenou a spravovanou Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR a přístupnou bez omezení zdarma. Nenechte se zmást jejím nenápadným, strohým grafickým provedením – pro každého, kdo profesionálně pracuje s češtinou, je to naprosto nenahraditelný nástroj. (O její kvalitě vypovídá i úctyhodná návštěvnost 30 000 přístupů denně.)
Obr. 1: Homepage Internetové jazykové příručky
Internetová jazyková příručka nám nabízí jednak úplné údaje o pravopisu jednotlivých českých slov, jednak rozsáhlé obecné výklady o našich pravopisných zásadách, umožňující rozhodovat se i o psaní výrazů, které případně v IJP nenalezneme (týká se to např. některých velmi málo frekventovaných výrazů). Jde tedy o zdroj de facto plně nahrazující tradiční Pravidla českého pravopisu (aktualizované naposledy v roce 1993). Není to však tak, že by stará Pravidla přestávala platit: i když je IJP nově formuluje, rozšiřuje a doplňuje mnohonásobně větším počtem příkladů, stále je ponechává v platnosti.
Za zvláštní upozornění stojí možnost otevřít si u všech hesel (kromě automaticky…