dnes je 22.7.2024

Input:

Místo poskytnutí služeb a distribuce

13.10.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

10.8.6 Místo poskytnutí služeb a distribuce

Ing. Halina Starzyczná, Ph.D.

Místo a distribuční kanály poskytování služby

Místo souvisí s konkrétním umístěním organizace poskytující danou službu, přístupností služby, její flexibilitou i distribučními kanály poskytování služby. Každá služba má svou zájmovou oblast a akční rádius, odkud přicházejí potencionální zákazníci.

Výběr místa služby je závislý na tom, jaký je typ interakce mezi poskytovatelem služby a zákazníkem. Záleží na flexibilitě produkce služby a spotřeby.

Flexibilita produkce služby

Flexibilita produkce služby:
  • nulová flexibilita služby,

  • místně neflexibilní služby,

  • místně flexibilní služby.

Nulovou flexibilitu mají unikátní služby dané svou polohou v historických oblastech a turistických centrech. Nabízejí jedinečné historické památky a přírodní atrakce. Samozřejmě je zde možná substituce jednoho místa za druhé. Místně neflexibilní služby lze efektivně zajišťovat v centralizovaných zařízeních. Jedná se např. o zdravotnická zařízení vybavená nákladnou diagnostickou technikou. Existují však služby, které je třeba co nejvíce přiblížit zákazníkům. Buď přímo v blízkosti klientů budujeme provozovny nebo otevíráme sběrny pro opravu obuvi, oblečení apod. To jsou služby místně flexibilní.

Flexibilita spotřeby služby

Flexibilita spotřeby služby

Flexibilita spotřeby je ovlivněna těmito faktory:

  • služba je realizována na nemovitosti zákazníka,

  • služba se týká fyzicky nemobilních zákazníků či starších občanů, kteří nejsou schopni či ochotni cestovat za službou mimo jejich bydliště,

  • spotřebitelé jsou ochotní cestovat za službou.

Distribuční

Nahrávám...
Nahrávám...